Co je Autodesk MapGuide?

MapGuide je serverové GIS řešení pro snadnou, rychlou interaktivní tvorbu, publikování a zobrazování map a GIS dat prostřednictvím webu – internetu nebo intranetu. MapGuide byl zvolen pro publikaci GIS dat předními světovými firmami a organizacemi z oblasti správy sítí, telekomunikací a státní správy.

Autodesk MapGuide umožňuje snadné propojení a publikování prostorových, návrhových (CAD) i relačních firemních dat, aniž by bylo nutné měnit existující firemní aplikace.

MapGuide se skládá ze serveru (Windows nebo Linux) a klientů (ActiveX nebo Java klient, bezpluginový AJAX klient, nebo mobilní klient). Pro klientské počítače není potřeba kupovat ani instalovat žádný software – MapGuide využívá standardní interrnetové prohlížeče.

Aktuální verzí MapGuide je Autodesk MapGuide Enterprise 2011, resp. Autodesk Infrastructure Map Server.

Autodesk je přispěvatelem MapServer Foundation nabízející Open Source GIS server “MapGuide Open Source” (MapServer Cheetah, pro Windows+Linux), plus “MapGuide Maestro”. Z nich vychází i komerční verze “Autodesk MapGuide Enterprise” (Tux) a “MapGuide Studio”.

Autodesk MapGuide Enterprise

Autodesk MapGuide Enterprise 2011 je nejnovější produkt řady MapGuide nabízející podporu pro platformu Windows i Linux. Pro uživatelsky přívětivý authoring (přípravu a konverzi) GIS dat pro MapGuide Enterprise slouží aplikace “Autodesk MapGuide Studio” (formát SDF+).

Zatímco starší MapGuide aplikace byly vyvíjeny na API rozhraní klienta, nový MapGuide Enterprise nabízí serverovou architekturu s možností programování aplikací na serveru pomocí .NET, PHP nebo Java. Klientem MapGuide Enterprise může být buď ActiveX prvek (postavený na technologii DWF) nebo bezpluginový GIS klient využívající AJAX (Javascript/XML, jako Google Maps). Použití technologie DWF sjednocuje klienta pro CAD a GIS data a nabízí větší možnosti tisku, vykreslování i práci v “odpojeném” režimu. Podporován je i režim truecolor a nové možnosti popisů, včetně stylů z Mapu 3D. MapGuide Enterprise využívá pro přístup k databázím sjednocenou technologii FDO – což vede ke snazšímu a rychlejšímu přístupu k datům. Lze využívat i služby WMS/WFS.

MapGuide nabízí výkonnou škálovatelnou technologii a pokrývá i bezpečnostní model přístupových oprávnění. MapGuide podporuje OpenGIS standardy a jako databázový zdroj grafických dat lze použít kromě Oracle Spatial i databáze Microsoft SQL Server a MySQL.
Autodesk MapGuide Enterprise 2010 a 2011 získal WMS-certifikaci konsorcia OGC (Certified OGC compliant, WMS 1.1.1).

Technologie Autodesk MapGuide je využívána i v GIS aplikaci Autodesk Topobase.

MapGuide - DWF klient
MapGuide - AJAX klient

Systémové požadavky MapGuide Enterprise 2011

 • Windows Server 2008 R2 nebo Red Hat Enterprise Linux® v5.5 nebo VMWare
 • IIS v7.5 nebo Apache 2.2.15 s Tomcat-connector 1.2.30 (Win32/Linux32) nebo Apache 2.2.14 s Tomcat-connector 1.2.28 (Win64)
 • PHP v5.3
 • Ověřené prohlížeče: Internet Explorer 7 a 8, Firefox 3.x, Safari 3.x a 4.x, Google Chrome 3.x a 4.x
Historie verzí MapGuide:
 • MapGuide 4.0 (novinky: Java viewer, vyšší výkon, zpracování DWG, …)
 • MapGuide 5.0 (7/2000) s volitelnou podporou libovolného browseru (bez plug-inu, “LiteView”), mobilních klientů (OnSite – viz), přímým přístupem ke GIS souborům a k Oracle 8i datovým zdrojům, s podporou redliningu (kreslení z klienta), vylepšeným tiskem, podporou skupin hladin, novou nápovědou, s novou licenční politikou (vyšší cena na klienta, volitelný transaction-poplatek za Internet verzi).
 • MapGuide 6 (10/2001), resp. MapGuide 6.3 (6/2003) s podporou XML jako mapového formátu, novým formátem MWX, vyšším výkonem, rozšířenou podporou DWG, vč. DWG2004 (projekty, filtry hladin, tipy vlastností, objektová data, podpora Object Enablers, reporty atributů), rastrovými symboly, podporou Oracle Spatial 9i, podporou wavelet rastrových formátů ECW a MrSID, snazší instalací, vylepšeným LiteView prohlížečem, dynamickým autorským nástrojem a podporou mobilních klientů.
 • MapGuide 6.5 (4/2004) s novými zdroji dat, publikováním do DWF, vazbami na Map 3D 2005 a podporou Oracle 10g. Dotazy a témata Mapu jako hladiny v MapGuide, DWF soubory jako zdroje dat, podpora OGC WMS 1.1.1, propojení s Buzzsaw, rozšířené legendy, nový Java viewer s podporou Java Print Service a kompatibilitou s Mac OS X, podpora Windows Server 2003, tisk do DWF. Nová možnost licencování i po jednotlivých uživatelích nebo “per-CPU”.
 • MapGuide Enterprise 2007 (7/2006) – kompletně přepracovaná, postavená na DWF/XML, pro Windows+Linux (IIS/Apache, .NET/PHP), AJAX klient
 • MapGuide Enterprise 2008 (7/2007) – rychlost, škálovatenost, stabilita, lepší kartografické výstupy (definovatelná symbologie), DWF/XML technologie, přímé publikování KML streamů pro Google Earth, užší integrace s AutoCAD Map, podpora Windows+Linux (IIS/Apache, .NET/PHP), AJAX klient
 • MapGuide Enterprise 2009 (4/2008) – rozšířená práce s výrazy, rozšířená podpora FDO, nové rendering jádro pro hladší znázornění map (antialiasing), komunikace s Map 3D 2009, vyšší výkon a škálovatelnost, rozšířené API.
 • MapGuide Enterprise 2010 (4/2009) – MapGuide Studio zdarma, výkonnostní vylepšení (Oracle, výběry, rozsáhlé rastry), reprojekce rastrových dat, ikonky pro legendu, FDO pro MS SQL 2008 a GE Energy Smallworld, komunikace s Map 3D 2010, rozšířené API.
 • Nová verze MapGuide Enterprise 2011 (4/2010) – zjednodušená instalace Win/Linux, integrace web map Google, Yahoo! a Bing, přenastavení souřadnicových systémů WMS/WFS zdrojů, certifikace WMS1.1.1, nové layout widgets, nové ikony Ajax vieweru, nativní 64bitová verze, vyšší výkon, podpora Windows Server 2008 R2.
MapGuide Ajax klient

Autodesk MapGuide Studio

Autodesk MapGuide Studio je samostatná (součást MapGuide Enterprise 2010) authoring aplikace pro interaktivní přípravu GIS dat (z vektorových/CAD aplikací, rastrových dat a dat z databází) pro publikování prostřednictvím Autodesk MapGuide Enterprise nebo MapGuide Open Source. MapGuide Studio využívá rozhraní FDO. MapGuide Studio definuje rozvržení stránek, styl a způsob zobrazení GIS dat a napojení na datové zdroje.

Do vašich aplikací můžete integrovat obchodní logiku pomocí PHP, ASP.NET, či Java a používat preview náhledy v Autodesk MapGuide Studiu.

MapGuide Studio - šablony rozvržení stránky

Další informace

 • Více informací viz Autodesk (CZ) nebo MapGuide Enterprise homepage.
 • Referenční zákazníci: Telefónica O2 (ČR), Telia (švédský Telecom), Telecom Maďarsko, Jihoafrický katastrální úřad, Český statistický úřad, BVV, ČEZ, Miami Intl Airport, Letiště Praha, Město Č.Budějovice, řada dalších evropských měst, …
 • Success story – GIS řešení Autodesk (MapGuide, LETGIS) pro Letiště Praha Ruzyně
 • Success story – GIS řešení Autodesk (MapGuide, Topobase) pro Telefónica O2
 • Success story – GIS řešení Autodesk (Map 3D, MapGuide, Oracle Spatial) pro Srbský Telekom (PDF, 577kB)
 • Porovnáváte MapGuide či GIS DesignServer s ArcIMS (MapObjects), GeoMedia, SmallWorld, nebo s některým z místních produktů? Kontaktujte nás pro argumenty pro stabilnější, rychlejší, technologicky pokročilejší a snáze implementovatelné řešení – produkt Autodesku.
 • Otevřená GIS řešení od Arkance Systems PDF (PDF, 800kB)
 • Datasheet – podrobný leták k Autodesk MapGuide Enterprise 2010 (PDF, CZ, 2.8MB)
 • Datasheet – podrobný leták k Autodesk MapGuide Enterprise 2009 (PDF, CZ, 1.2MB)
 • Zkušební verzi Autodesk MapGuide vám poskytneme na vyžádání
 • Tipy a Triky pro MapGuide na www.cadforum.cz
 • Výukové pásmo k MapGuide na CADforum.cz
 • Cenové informace – viz Ceník MapGuide
Produkty

Civil Tools

Aplikace rozšiřuje Autodesk Civil 3D o funkce pro efektivnější tvorbu a editaci BIM projektů inženýrských a dopravních staveb.

Dopravní značení

Kolekce dynamických bloků dopravního značení pro AutoCAD a AutoCAD LT, která je určena primárně pro projektanty dopravních staveb.

  Školení
   Řešení

   CAD služby

   CAD služby nabízené firmou Arkance Systems můžeme rozdělit do několika kategorií: Základní CAD služby (instalace, konzultace, podpora, web)...

   Implementace BIM

   Nastupte s námi na BIM! Implementace BIM (Informační modelování budov) ve vaší společnosti. Zkušení odborníci z ARKANCE vám...

   CAD Support Pack

   Standardní technická podpora je k dodaným CAD aplikacím poskytována zdarma. Rozsah technické podpory se odlišuje podle toho, zda...

   Bonus nástroje CS+

   Společnost ARKANCE je jediný platinový partner Autodesku (Autodesk Platinum Partner) s celosvětovou působností. Zároveň jsme i členem sítě...

    Zákaznické reference

    Mont – Tech

    Řešení od ARKANCE: CAD/PDM software Autodesku a doplňky z vlastního vývoje pro konkurenceschopnost na evropském trhu

    HENNLICH

    Tisk domů na obří 3D tiskárně s využitím Autodesk Fusion 360 s postprocesorem na míru od Arkance Systems

    SATRA

    Vzdělávací program Arkance Systems CZ pomáhá odborníkům ve společnosti SATRA k vyšší efektivitě v projekčních procesech BIM

    PB Project

    Architektonická kancelária využíva Autodesk Revit s podporou Arkance Systems pri viacerých projektoch

    HB Reavis

    Doplnok pre Autodesk Revit, ktorý automaticky vypočíta plochu debnenia v informačnom modeli budovy.

    NEVIANO GROUP

    Autodesk Civil 3D a doplnkové aplikácie z vlastného vývoja spoločnosti Arkance Systems šetria čas pri projektovaní líniových stavieb.

    GLP

    Přední investor a developer logistické a průmyslové výstavby využívá BIM a CAFM řešení od Autodesku a Arkance Systems

    CNC Tvar

    Česká společnost je jedním z nejvýznamnějších světových producentů turbín do hydroelektráren, využívá software Autodesk PowerMill

    MASAM

    CAM řešení od Arkance Systems – programy, postprocesory a implementace – umožňuje precizní obrábění s vysokou přesností

    .team ABJ

    Slovenská firma s 3 oceněními Stavba roku využívá BIM nástroje Autodesk, Arkance Systems a Enscape

    NWT a.s.

    Projekce pasivních domů ALPH v Autodesk Revitu. 3D modely ve virtuální realitě, které zákazníci prochází a mohou ovětřit...

    VF Nuclear, a.s.

    Výrobce zařízení a systémů pro radiační ochranu a kontrolu využívá CAD a PDM řešení Autodesk s podporou Arkance...

    ZVVZ, a.s.

    Správa dokumentů pro ZVVZ – sdílení dat, práce s archivy, nabídkami a projekty, spolupráce a centralizovaná správa