22.05.2022

Třískové obrábění

Slovenská společnost MASAM, s.r.o. se od svého počátku zabývala výrobou a servisem řezných nástrojů. Nástroje, které vyrobili, chtěli i otestovat. Tak vznikla specializovaná divize Nástrojárna, která v součastnosti řeší třískové obrábění, zejména pro letecký průmysl, automobilový průmysl a všeobecné strojírenství.

Nyní MASAM sídlí v novém závodě v průmyslovém parku Vráble u Nitry a zaměstnává na sedm desítek špičkových a zkušených pracovníků v oboru. Mezi její zákazníky patří například Evropská výzkumná agentura či výrobce letadel Airbus. To předpokládá vysoký standard výroby – kromě potřebných certifikací i schopnost obrábět s přesností na tisíciny milimetru.

CAM řešení pro obrábění složitých dílů

Proto začala společnost MASAM hledat partnera, který by vytvořil CAM řešení pro obrábění složitých dílů, například kritických dílů do letectva. Jedná se o hliníkové díly, kde je třeba pracovat s posuvy přibližně 30 000 mm za minutu. Pokud nedůvěřujete softwaru, tak nelze s těmito posuvy pracovat, protože jen i drobná chyba může zničit obráběcí stroj.

„Naše náročné požadavky na obrábění složitých dílů do letectva dokázali splnit jedině odborníci z Arkance Systems.“

Dipl. Ing. Rudolf Zaujec, Ph.D.
Vedoucí vývojového oddělení, MASAM, s.r.o.

Společnost Arkance Systems naimplementovala firmě MASAM špičkový CAM software Autodesk PowerMill. Tato aplikace splňuje 3 nejdůležitější požadavky pro precizní obrábění: dokonalou bezpečnost řešení, vyjímečnou kvalitu obrobených ploch a jednoduchost i rychlost programování, včetně exportu nebo vytvoření CNC kódu.

CAM řešení pro jednodušší díly

Spolu s tímto řešením bylo ve firmě MASAM naimplementováno i finančně velmi dostupné cloudové řešení pro obrábění jednodušších dílů a dílenské programování, vhodné i pro startupy – Autodesk Fusion 360.

Fusion 360 je určený i menším společnostem a je finančně dostupnější. Představuje bezkonkurenční řešení na bázi CADu, CAMu, simulací, spolupráce a správy dat. Cloudové řešení lze využívat kdedoliv a kdykoliv a navíc obsahuje další volitelné doplňky, jako například rozšíření pro výrobu, generativní design nebo topologickou optimalizaci. A výpočty v cloudu jsou mnohem efektivnější a rychlejší.

Komplexní CAM řešení od Arkance Systems

Dodané řešení se neskládá pouze z produktů Autodesk PowerMill a Autodesk Fusion 360. Samozřejmou součástí implementace od společnosti Arkance Systems je proškolení pracovníků, doladění postprocesorů přímo u zákazníka a technická podpora před a po implementaci.

„V současnosti je komplexní CAM řešení pro firmy, jako je společnost MASAM, již standardem. Toto řešení s produktem Autodesk PowerMill je samozřejmostí pro úspěch na konkurenčním trhu.“

Ing. Michal Lupták, Arkance Systems

Novinky a zprávy