Software firmy Autodesk je nabízen s různými typy licencí. Ty se liší způsobem použití, cenou a způsobem údržby. Volba nejvhodnějšího typu licence může významně ovlivnit vaše náklady na pořízení a údržbu vašich CAD aplikací. Odborníci firmy Arkance Systems, největšího prodejce firmy Autodesk v ČR a SR, vám rádi pomohou s volbou optimálního řešení skladby licencí pro vaši společnost.

Firma Arkance Systems je Autorizovaným prodejcem a Platinum partnerem firmy Autodesk a Autorizovaným školicím centrem Autodesku (ATC).

Proč nakupovat právě u Arkance Systems?

Autodesk Platinum Partner

Prodej nových trvalých licencí skončil k 31.1.2016! Nové licence jsou dodávány pouze formou Subscription – viz podrobnější informace nebo Flex Token (pay-per-use).

Základní pojmy

 • Subscription licence (pronájem, předplatné): Časově omezený typ licencí firmy Autodesk nabízený od roku 2017.
 • Trvalá licence (s maintenance programem údržby): Starší typ licence, prodej nových trvalých licencí ukončen v roce 2017, nahrazuje ho pronájem.
 • Contract manager (správce kontraktu): Uživatel určený jako správce licencí, přiřazuje licence jednotlivým uživatelům ve své firmě.
 • Software coordinator (koordinátor software): Uživatel určený Contract managerem jako technický správce licenci, nemá přístup do fakturací/objednávek a není jej třeba určovat.

Samostatná/jednouživatelská licence - SLM

Nejpoužívanější typ licence (“single user”). Dělí se na starší trvalé licence a novější pronájmové licence s jiným způsobem licencování. Určena převážně pro použití menším počtem lidí, bez sdílení programů.

Starší typ – trvalá SLM licence – je vázána na konkrétní počítač. Případné přenášení licence na jiný stroj lze provádět pomocí přenosového souboru, přenosového kódu nebo internetové služby (Pomůcka pro přenos licencí, LTU; součást instalace) přenést na jiný počítač (např. notebook, nový počítač apod.).

Pronájmová single-user licence je vázána na konkrétního uživatele (jméno, Autodesk ID). Licence se ověřuje online, minimálně 1x za 30 dnů.

Síťová/víceuživatelská licence - NLM

Plovoucí síťová licence (network, NLM), trvalá – ideální pro firemní prostředí. Síťovou licenci lze souběžně spustit z libovolného počtu počítačů, nejvýše však do počtu vámi zakoupených licencí. Licence jsou čerpány ze síťového licenčního serveru, ale lze je vypůjčit i pro off-line počítače. Síťová licence je o něco dražší než samostatná licence. Tato licence nevyžaduje internetové připojení. Existuje několik modelů práce licenčních serverů – viz volba modelu. Viz též multi-user licence u pronájmů.

Porovnání možností typů trvalých licencí:

Typ Popis Plovoucí licence Výpůjčky licence Online přenos licence Sledování využití Průvodce rozmístěním
Samostatná Samostatná sériová čísla Ne Ne Ano Ne Ne
Multiseat samostatná Jednotné sériové číslo Ne Ne Ano Ne Ano
Síťová Jednotné sériové číslo Ano Ano Ne Ano Ano

Pronájem licence (Subscription)

Od roku 2017 lze koupit pouze pronájmový typ licencí. Pronájem přináší několik výhod, například lepší správu a kontrolu licencí, přehled využití.

Správa licencí – samostatné

U pronájmu funguje autorizace přihlašováním přes uživatelský účet s přiřazenou licencí. Toto přiřazení provádí Contract manager po přihlášení na Accounts Autodesk kde přes možnosti Správa > Uživatelé vytváří uživatele a uděluje jim přístupy k programům Autodesku. Podrobnější návod na správu portálu lze najít zde: Portál pro správu licencí.

Síťová licence

Autorizace programu probíhá přes licenční server umístěný na některém z Vámi vlastněných počítačů/serverů. K použití je třeba mít nainstalované LMTools a licenční soubor, který lze vygenerovat na stránkách Accounts Autodesk v záložce Správa > Generovat soubor síťové licence. Výhodou síťové licence je možnost spouštět programy na jakémkoliv počítači až do počtu zakoupených licencí. Dále nabízí možnost více modelů rozložení serverů a licencí, podrobnějí zde – Volba modelu licenčního serveru.

Trvalá licence (+ Maintenance)

Starší typ licencí, prodej ukončen 31.1.2016, nahrazeno formou pronájmu. Trvalé licence nemají omezenou dobu fungování, avšak je třeba mít aktivní Maintenance plan pro získání updatů na nové verze. Pokud Maintenance plan není aktivní, uživatel má nárok využívat pouze poslední aktivovanou verzi. Autorizace probíhá zadáním sériového čísla, síťová verze funguje na stejném principu jako pronájmová.

Ostatní typy licencí

Trial verze, demoverze, zkušební verze

Plně funkční verze aplikace aktivní po dobu 30 dní, určená pro bezplatné odzkoušení aplikace před jejím nákupem. Po zakoupení licence lze instalaci prodloužit a využívat dál jako komerční aplikaci. Trial verze nelze používat ke komerčním účelům. Trial verze aplikací Autodesk si můžete vyžádat na stránce Demo – Trial.

Výukové licence pro školy (EDU) a studentské licence (EMR)

Licence Autodesk software určené pro výuku a studium jsou poskytovány zdarma – pro školy (učebny), studenty a vyučující. Jde o plně funkční software, který ale nelze používat ke komerčním účelům. Výkresy a bloky vytvořené ve studentských a školních verzích mají vložen identifikační text (od verzí 2015 není tištěn). Výukové licence jsou časově omezeny, ale lze je prodlužovat. Další informace najdete na stránce Licence pro školy a studenty.

Bezplatné, volně šiřitelné licence

Licence zdarma, určené pro další šíření, jsou typicky licence prohlížecích aplikací Autodesku (“viewer”), které jsou volně ke stažení. Příkladem jsou aplikace Autodesk Design Review, Autodesk DWG Trueview a některé další.

Upgrade, údržba, přechod na nové verze

U většiny aplikací Autodesk je možné pro povyšování verzí využít buď cestu upgrade (jen do ledna 2015), křížového upgrade, nebo výhodnější cestu subscription (maintenance nebo desktop, pronájem). Některé aplikace však umožňují povyšovat pouze formou subscription.

Upgrade

Klasický způsob povyšování verzí CAD software. Jde o zvýhodněný nákup nové licence určený pro držitele stávajících licencí, zpravidla nejvýše o 3 verze starších. Z ještě starších verzí již nelze standardně upgradovat, je ale možné využít tzv. “legacy” program pro zvýhodněný nákup nové verze. Po instalaci upgrade je nutné do 120 dnů odinstalovat původní verzi. Autodesk ukončil nabídku upgrade licencí k 1.2.2015!

Crossgrade

Crossgrade (cross-upgrade, křížový upgrade) je speciální případ upgrade. Umožňuje zvýhodněný přechod z jednoho produktu na jiný, s vyšší funkčností (typicky: 3D). Crossgrade je tedy například přechod z AutoCADu LT nebo AutoCAD Mechanical, nebo z AutoCADu na Revit Architecture. Je nabízen i po lednu 2015.

Pronájem/Subscription licence

Časově omezená licence (1 rok, 3 roky nebo měsíc). Umožňuje snáze pokrýt časově omezené požadavky na počet licencí (mimořádné projekty), nevyžaduje úvodní investici do nákupu licence. Máte-li aktivní Pronájem, máte nárok využívat až 3 verze zpět (od 11/2020 až 5 verzí zpět – viz). Pokud je tedy nejnovější verze 2021, máte nárok na verze 2020, 2019 a 2018 (bez podpory pak i 2017 a 2016). Pokud Vám skončí pronájem, nebudete moci využívat žádnou licenci. Postup zprovoznění pronajaté licence shrnuje dokument.

Trvalá licence + Maintenance Plan (plán údržby)

Máte-li aktivní Maintenance plán (údržbu trvalé licence) v době vydání nové verze, máte na danou verzi nárok. Po vypršení a neobnovení plánu máte nárok pouze na poslední aktivovanou verzi, je možnost využívat například verzi 2016, ale plán zrušit až u verze 2018 a neaktivovat ji, poté Vám bude fungovat pouze verze 2016. Ceny obnovy maintenance plánu se postupně zvyšují, více informací najdete na stránce One model.

Speciální pojmy a typy licencí

Některé speciální pojmy a zvláštní postupy využitelné zejména u plovoucích síťových licencí:

Výpůjčka licence

Výpůjčky licencí (license borrowing) umožňují snadné využití síťových licencí i na samostatných počítačích (off-line, např. notebooku). Vypůjčená licence zmizí na zadané období (typicky na 30 dnů) z “poolu” síťových licencí a je dočasně přesunuta na konkrétní počítač. Po uplynutí zadané doby výpůjčky nebo po ručním předčasném vrácení se licence navrátí na síťový licenční server.

Transfer (přenos) licence

Pro přenesení pevné lokální licence na jiný počítač lze použít Pomůcku pro přenos licencí (PLU, Portable License Utility), respektive od verzí 2010 nástroj “Online přenos licencí” (LTU, Online License Transfer Utility). Na zdrojovém počítači licenci odsunete do vašeho účtu na cloudu a na cílovém počítači licenci opět přisunete zpět. Pomůcka je součástí instalace CAD aplikace.

Domácí licence

Domácí licence (Home-use license, HULA) je jednou z výhod Subscription – ke každé firemní licenci můžete zdarma získat další licenci pro domácí použití na počítači vašeho zaměstnance (viz níže).

Kaskádování licence

Kaskádové licencování je speciální typ úsporného čerpání síťových licencí v případě, kdy používáte více typů produktů a “složené” Autodesk produkty typu “Suite”. Funguje od řady 2007.

CAD aplikace se při spuštění snaží čerpat síťové licence pokud možno od té nejlevnější, platí tedy následující pořadí – např. pro Revit:

 • Samostatná licence – Revit
 • Collection licence – AEC Collection
 • Suite licence – Building Design Suite

Problémový případ: Mám 3 licence (AutoCAD, AEC Collection a Building Design Suite Ultimate) a člověka, který potřebuje pracovat v AutoCADu a Civilu 3D najednou. Pustí si tedy první AutoCAD (zabere AutoCAD licenci) a poté Civil 3D (zabere AEC licenci). Později přijde druhý člověk, který potřebuje k práci Inventor a zabere tedy poslední BDSU licenci. Na 3. pracovníka již licence nezbyde.
Řešení: Autodesk umí dynamicky využívat licence, pokud tedy první člověk spustí nejdříve Civil 3D a poté AutoCAD, obě licence se budou čerpat z AEC Collection licence. Jako další možnost je určitou licenci rezervovat/přiřadit určitému počítači pomocí .opt souboru.

Jsou-li na licenčním serveru kombinovány trvalé a pronajímané síťové licence, snaží se kaskádování přednostně využít ty pronajímané. Teprve až dojdou, budou čerpány licence trvalé.

Více viz Kaskádové licence.

Dynamické licence

Dynamické licencování je využíváno od Inventoru 2010. Šetří síťové licence rozšířených verzí Inventoru (Sim, RS, Professional) tím, že i při spuštění těchto rozšířených verzí Inventoru se zpočátku snaží čerpat pouze licence základního Inventoru (Suite), jsou-li dostupné. Na čerpání “dražších” licencí přepne až v okamžiku, kdy uživatel spustí některou z rozšířených funkcí Inventoru. Více viz Dynamické licence.

Virtualizace

Od května 2018 je povolen běh podporovaných produktů Autodesk ve virtualizovaném prostředí (např. Citrix). Podmínkou je využití licenčního modelu samostatné subscription licence. Ostatní licenční režimy je možné použít jen po schválení.

Časté dotazy a problémy s licencováním Autodesk produktů

Kde najdu přehled aktuálních informací s odkazy na licenční podmínky Audodesku a většinu informací česky?

Aktualizovaná webová stránka (srpen 2021) je k dispozici zde: Licenční podmínky

Po zadání sériového čísla a přihlášení se objeví zpráva “Kontaktujte Vašeho správce aby Vám udělil přístup k licenci”

Je potřeba přiřadit k uživatelskému účtu licenci v Autodesk Accounts – Portál pro správu licencí.

Po vygenerování licenčního souboru s novějšími verzemi produktů mohu využívat všechny původní verze, ale nejnovější ne.

S novou verzí Autodesk produktů vychází také nová verze Licence Manageru (LMTOOLS) a je potřeba jej aktualizovat na nejnovější verzi – License Manager ke stažení.

Mám aktivní Maintenance plán, ale potřebuji využívat starší verzi produktu

Pokud je plán aktivní, máte možnost využívat jakoukoliv verzi za dobu, kdy byl plán aktivní. Pokud se plán údržby zruší, budete mít možnost používat pouze poslední aktivovanou verzi produktu.

Časté dotazy k licenční smlouvě k produktům Autodesk

Kde si mohu přečíst licenční smlouvu Autodesk?

Licenční smlouva pro koncového uživatele se zobrazí během procesu instalace. Prosím, přečtěte si ji důkladně a vytiskněte si ji pro svou potřebu. Pokud s podmínkami této smlouvy souhlasíte, dokončete instalaci softwaru, čímž se zavazujete k jejich plnění. U některých produktů najdete licenci také ve složce aplikace, v souboru License.rtf.

Jak zjistit, zda je můj produkt Autodesk legální?

Legální software Autodesk je prodáván v originálních krabicích obsahujících:

 • originální CD či DVD či Flash disk
 • instruktážní příručky
 • informace o tom, jak registrovat software Autodesk

Nově jsou produkty Autodesku dodávány elektronicky (download z účtu Autodesk Account). Informace o vašem individuálním sériovém čísle a produktovém klíč k softwaru obdržíte na váš osobní e-mail s pokyny od společnosti Autodesk a Arkance Systems. Stav vašich licencí můžete ověřit na vašem účtu Autodesk Account (pro firemní kontrakty licence spravuje Subscription Administrator v dané firmě). Legální software Autodesk není prodáván na disketách ani na samostatných CD.

Jak poznám, že můj produkt Autodesk je padělek?

Kvalita grafiky i tisku ilegálního softwaru je často velmi špatná. Napodobeniny produktů jsou prodávány podstatně levněji než je obvyklá cena produktů Autodesk. Padělky mají navíc často podobu pouhého CD disku v plastikovém obalu, do něhož je vložena ofocená titulní strana krabice Autodesk (černobíle či barevně). Sériové číslo není svázáno s vaším účtem na Autodesk Account. Pokud je cena „podezřele nízká“, jedná se pravděpodobně o padělek.

Pokud u uživatele provede Autodesk či úřady kontrolu, zda neoprávněně nepoužívá software Autodesk, jak uživatel prokáže, že jeho software Autodesk je plně legální?

Uživatel by si měl jako důkaz, že je majitelem licence, schovat několik důležitých dokumentů. Mezi ty patří:

 • registrační doklady, včetně sériového čísla softwaru, produktového klíče a autorizačního kódu
 • originál faktury či účtu za nákup u prodejce Autodesk
 • originální média (u starších verzí)
 • originální příručky a balení (u starších verzí)

Velmi důležité je také svůj software zaregistrovat a tím stvrdit vlastnictví softwaru Autodesk, zvláště pro případ, že by uživatel ztratil fakturu, účet či originální příslušenství softwaru.

Mohu svou licenci prodat či přenést na jiného uživatele?

Autodesk vám zpravidla uděluje pouze licenci k používání softwaru. Tato licence je zpravidla nepřenosná. To znamená, že uživatel nesmí software reprodukovat, prodávat, půjčovat ani jinak přenášet licenci k softwaru bez schválení firmy Autodesk. Například uživatel nesmí prodávat svůj software Autodesk na burzách, v likvidačních prodejích ani na eBay. Bez speciální licence není možné licence poskytovat či předávat dceřinným firmám, zahraničním pobočkám nebo sesterským firmám holdingů.

Mohou využít licenci i v dceřiné firmě?

„Držitel licence“ oprávněný využívat zakoupený software znamená pouze jednotlivou, konkrétně označenou právnickou nebo fyzickou osobu a nezahrnuje žádné dceřiné společnosti nebo spřízněné osoby takové právnické či fyzické osoby ani žádnou jinou propojenou osobu.

Mohu poskytnout firemní licenci OSVČ “zaměstnanci”?

Firma s předplatným Autodesk produktu může poskytnout své licence OSVČ osobě, konzultantovi nebo najatému kontraktorovi, kteří pro ni pracují na konkrétní zakázce, projektu nebo projektech. Ti jej mohou využít jen pro tento projekt. Viz CADfórum tip.

Mohu si pořídit kopii softwaru za účelem jeho užívání na mém “domácím” počítači?

Ano, za jistých podmínek. Uživatelé samostatných (individuálních) a multi-seat (vícemístných) verzí softwaru Autodesk si mohou nainstalovat a používat JEDNU kopii softwaru navíc na druhý počítač mimo své obvyklé pracoviště pod podmínkou, že:

 1. tento druhý počítač
  • je majetkem vlastníka licence či je mu pronajat (a není majetkem jiné osoby ani jí není pronajat, NEJDE tedy například o soukromý počítač zaměstnance)
  • NENÍ server
 2. tato vedlejší kopie softwaru slouží výhradně k tomu, abyste vy (resp. váš zaměstnanec) mohli vykonávat práci i mimo své obvyklé pracoviště
 3. původní i vedlejší kopii softwaru používá pouze jedna a táž osoba a současně je používána pouze jedna z obou kopií softwaru
 4. obě kopie softwaru jsou instalovány a používány výhradně s ochranou proti kopírování a licence je mezi oběma počítači přenášena pomocí Pomůcky pro přenos licence (PLU)

Uživatelé síťové verze softwaru Autodesk mohou používat software prostřednictvím virtuální soukromé sítě („VPN“) pod podmínkou, že:

 1. tento software slouží prostřednictvím VPN výhradně k tomu, abyste vy (či váš zaměstnanec) mohli vykonávat práci i mimo své obvyklé pracoviště
 2. maximální počet souběžných uživatelů nepřekročí povolený počet uživatelů
 3. všechny kopie softwaru jsou instalovány a používány výhradně s ochranou proti kopírování (pokud je k softwaru dodána)
 4. připojení VPN je bezpečné a vyhovuje současným průmyslovým normám kódování a zabezpečení.
Co je to Home Use Benefit programu Subscription?

Home Use Benefit of Subscription (Právo domácího užívání v rámci programu Subscription, licence HULA) umožňuje za určitých podmínek držiteli licence nainstalovat a používat kopii programu (druhou licenci) na druhém počítači mimo jeho pracoviště. V jednom časovém okamžiku nesmí být spuštěny obě dvě instalace a, pokud je majitelem softwaru váš zaměstnavatel, nesmíte ho používat doma pro osobní potřeby. Nicméně tento benefit skutečně umožňuje zaměstnancům instalovat software na jejich osobních počítačích. Tento benefit je vázán pouze na dobu trvání Subscription kontraktu (pronájmu i maintanance; po jeho skončení je nutné software odinstalovat) a není poskytován ke všem softwarům. Více informací a popis doplňkových služeb týkajících se domácího užívání softwaru Autodesk najdete zde nebo kontaktujte firmu Arkance Systems.

Jak získat licenci k domácímu použití (pro předplatitele programu Autodesk Maintenance a Subscription)

Pokud je vaše základní licence (Primary License) samostatnou licencí, můžete si nainstalovat licenci pro domácí užívání (Home Use License) ze svého média. Jakmile je licence pro domácí užívání nainstalována, obdržíte autorizační kód od Autodesk. Samostatné licence pro domácí užívání mají stejné sériové číslo jako základní licence, z nichž jsou odvozeny. Pokud je vaše základní licence síťovou licencí, musíte vyplnit žádost o licenci pro domácí užívání (Home Use License Application, HULA) na webu Subscription Center. Autodesk tuto žádost posoudí a poskytne síťovým zákazníkům sériové číslo, které může používat jeden či více zaměstnanců v závislosti na tom, o jaký počet licencí pro domácí užívání je pro příslušnou síťovou licenci žádáno. Žádost o licenci pro domácí užívání lze získat v Centru programu Subscription (Subscription Center) a u vašeho prodejce řešení Autodesk. Jakmile je licence pro domácí užívání nainstalována, obdržíte autorizační kód od Autodesk. Samostatné licence pro domácí užívání budou mít jiné sériové číslo než základní licence, od nichž jsou odvozeny. V případě, že Autodesk k instalaci licence pro domácí užívání poskytne média, má právo si naúčtovat poplatky a stanovit podmínky tohoto poskytnutí. V případě, že média neposkytne, nainstalujete licenci pro domácí užívání, odvozenou od základní licence, ať již samostatné nebo síťové, pomocí vlastních stávajících médií. Autodesk si vyhrazuje právo odmítnout žádost o poskytnutí licence pro domácí užívání a kdykoli pozměnit, změnit, zrušit či ukončit tuto licenci pro domácí užívání bez předchozího uvědomění. Žádost o poskytnutí licence pro domácí užívání by měl podat vedoucí pracovník odpovídající za uzavřené smlouvy nebo softwarový koordinátor a licence pro domácí užívání by měly být používány pouze s jeho vědomím a svolením.
Podrobný postup žádosti HULA viz licence “na doma” a Domácí licence 2010 (PDF, česky)

Mohu používat licenci i v zahraničí?

Ano, u nás zakoupené Subscription a Maintenance licence Autodesk může česká/slovenská osoba i firma používat globálně, kdekoliv na světě. Obvyklá omezení platí pro mateřské/sesterské firmy a pro nákupy licencí mimo “domovskou zemi” (nelze tedy např. koupit levnější licenci v Africe).

Licence produktových sad (Design Suite, Collection)

Každá licence Collection obsahuje licenční oprávnění ke všem produktům dané sady, licenci ale nejde rozdělit po produktech. Každý uživatel může v jeden okamžik používat až dva produkty z dané sady. Víceuživatelské (multi-user) subscription umožňuje ke cloudovým službám Collection licence přiřadit až 3 pojmenované uživatele.

Upgradoval jsem svůj legální software AutoCAD 2006 na nejnovější AutoCAD 2009. Můžu stále používat i AutoCAD 2006 k práci na svých starých projektech vytvořených v AutoCAD 2006?

Ne. Předešlé verze softwaru si mohou ponechávat pouze zákazníci programu Subscription (viz použití předchozích verzí), všichni ostatní musejí předešlé verze buď zničit či smazat ze svého harddisku do 120 dní od upgradování. Předešlou verzi musejí přestat používat. Upgradovat mohou pouze registrovaní uživatelé. To znamená, že než může uživatel upgradovat software na nejnovější verzi, musí ho registrovat u Autodesk. Autodesk může požádat uživatele o předložení dostatečných důkazů o tom, že předešlá verze softwaru, který byl upgradován, byla zničena či smazána z harddisku. Navíc, jelikož licence jsou nepřenosné, uživatel neobdrží aktivační kód pro upgradovaný softwarový program, pokud byl předešlý program, který upgraduje, registrován na někoho jiného.

Co je Průvodce rozmístěním?

“Site installation wizard” je součást instalačního programu. Vedle lokální instalace vás může provést jednotlivými kroky přípravy (předkonfigurace) síťového instalačního obrazu, ze kterého pak lze automaticky instalovat CAD software na jednotlivé firemní počítače v síti.

Co se stane, když se nebudu řídit podmínkami smlouvy?

Autodesk má právo provádět kontrolu na vašem pracovišti, zda se řídíte podmínkami své licenční smlouvy. Jakákoli taková kontrola či audit se bude konat během běžné pracovní doby a po předchozím oznámení, či elektronicky. Pokud taková kontrola či audit odhalí, že jste nainstalovali, používali či umožnili používat software na počítači/počítačích takovým způsobem, jenž je v rozporu s vaší licenční smlouvou, může Autodesk okamžitě ukončit vaši licenci a budete povinni uhradit veškeré licenční poplatky a přiměřené náklady na audit.

Při jakých změnách je třeba software znovu aktivovat?

Opětovná aktivace SLM licence je často zapotřebí, pokud:

 • provedete zásadní změny na hlavním zaváděcím disku (formátování, editace sektorů…)
 • provedete změny v souborech aktivačních služeb či licenčních souborech softwaru
 • změníte datum či čas v systému počítače s časově omezenou licencí softwaru
 • přeinstalujete svůj operační systém

Změna nastavení BIOSu, doplnění disku, výměna grafické karty apod. nevyžaduje opětnou aktivaci software.

Pozor, v srpnu 2019 Autodesk ukončil podporu (i aktivace) verzí 2010 a starších.

Musím být při používání softwaru Autodesk, který je třeba aktivovat, připojený k internetu?

Doporučujeme vám zaregistrovat se a aktivovat či opětovně aktivovat váš software prostřednictvím internetu, protože je to nejjednodušší způsob, fungující 24 hodin denně. Jakmile však je váš produkt aktivovaný, nemusíte být při používání softwaru k internetu připojen. Pokud nemáte přístup na internet, můžete software aktivovat jednou z náhradních metod, které vám budou nabídnuty v aktivačních a registračních oknech vašeho softwaru Autodesk. Pronájmy s jednouživatelskými licencemi se ověřují internetovým spojením minimálně 1x za 30 dnů.

Objevte školení společnosti Arkance Systems