24.10.2023

Nejnovější technologie na zámku Valeč

Obě letošní konference – 20. ročník konference CADfórum i GISfórum 2023 – proběhly v krásném prostředí zámku Valeč na Vysočině. Téměř 500 účastníků potvrdilo rostoucí zájem odborníků o novinky v technologiích, produktech a řešeních společností Autodesk, Arkance Systems i dalších.

Zaměřením obou konferencí byly tradičně obory strojírenství a výroby, stavebnictví a architektury, infrastrukturních projektů, oblasti GIS a správa majetku.

Letos se organizátoři soustředili ale také na mezioborová řešení, která smazávají rozdíly mezi dříve zcela oddělenými oblastmi. Zde bylo prezentováno několik velmi zajímavých projektů.

Zámek Valeč - konference CADfórum a GISfórum 2023

Bohatý program nabitý novinkami

Společnost Arkance Systems ve spolupráci se svými zákazníky a partnery připravila velmi bohatý program. Ten kombinoval části společné pro všechny účastníky se souběžně probíhajícími přednáškami a workshopy z různých oborů.

Tradiční oblasti jako například konstrukční nástroje, CAD/CAM, design, digitální prototypy, PDM/PLM, projekční BIM nástroje, moderní cloudové a CDE nástroje, GIS, a správa majetku letos doplnily nové a perspektivní směry – generativní navrhování, umělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) nebo digitální dvojčata.

Po přivítání všech účastníků ve velkém sále následovaly 2 společné sekce: Vliv nových technologií, již s výhledem do budoucnosti navrhování a mezioborový projekt kinetické jednotky Murray Road od společnosti LASVIT, který propojuje CAD a BIM (viz též nové video). Poté byl program rozdělen na jednotlivé sekce.

Strojírenství a výroba, CAD/CAM

Z oboru strojírenství a výroba (MFG) byla velmi zajímavá přenáška o generativním navrhování, které společnosti TOSHULIN umožnilo optimalizovat konstrukci součásti obráběcího stroje. Tato přednáška bude prezentována i na Autodesk University 2023 v Las Vegas.

Přednáška o hlavních směrech digitalizace ve strojírenství ukázala cesty, kudy se budeme ubírat, a kroky, které jsou a budou nezbytné pro úspěch v tomto velmi konkurenčním prostředí.

Odborníci ze společnosti Autodesk nám dali nahlédnout do své kuchyně – řeč byla hlavně o jednom z nejrychleji se vyvíjejících CAD/CAM produktů, Autodesk Fusion 360. Tato aplikace i celá cloudová platforma Fusion byla poté probírána i v CAM sekci, a to včetně svých rozšíření, Fusion Extensions.

Zároveň probíhaly i další workshopy o zjednodušení konstrukční dokumentace, integraci podnikových systémů a dalších hlavních produktech – Autodesk Vault a Autodesk Inventor. Zde proběhl i oblíbený Inventor Cup, letos propojený i s teoretickým Znalostním auditem.

Konference CADfórum 2023 - část CAD/CAM
Konference CADfórum 2023 - část BIM/CDE

Stavebnictví a architektura, BIM/CDE

V roce 2024 přijde tzv. BIM mandát. Jak je na něj Česká republika připravena? Podrobnostem se věnovala hned úvodní přednáška sekce AEC.

Návštěvníky nejlépe hodnocenou prezentací na CADfóru byly praktické zkušenosti z BIM projektu rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech od společnosti di5 architekti inženýři.

I společnost RUBY Project Management se zaměřila na praxi – nasazení cloudových nástrojů z rodiny Autodesk Construction Cloud v realizačních projektech.

Řeč byla také o nových nebo inovovaných řešeních Autodesku – vizualizační aplikaci Twinmotion, která je nyní součástí Autodesk Revit a především o BIM novince – cloudové AI aplikaci Autodesk Forma, která nahradila Spacemaker a rychle se rozvíjí.

Velmi inspirativní byla přednáška o nebezpečně mnoha novinkách v AEC aplikacích z vlastní vývojové dílny Arkance Systems. Známé produkty Holixa T4R (Tools4Revit, dříve Revit Tools) a Civil Tools byly rozšířeny o nové funkce, stejně tak jako BIM Feeder for Revit a BIM Feeder for Civil 3D, Class Feeder, Legend Generator, Potrubák, Railway Tools, Reinforcement, Záborák. Představeny byly i zcela nové aplikace, které se chystají a budou brzy uvolněny.

GISfórum 2023

Konference GISfórum letos navazovala na CADfórum a řada účastníků toho využila pro návštěvu obou těchto akcí. Nakonec, obory BIM a GIS/FM se stále více potkávají, například v řešeních pro správu majetku, ať už jde o pozemní stavby (budovy) nebo inženýrské stavby a jejich okolní kontext.

I letos na GISfóru zazněly inspirující přednášky zákazníků využívajících GIS nástroje a jejich propojení pro tvorbu digitálních dvojčat v nejrůznějších oborech – od veřejného osvětlení, přes správu logistických areálů až po vodovodní a kanalizační sítě. Účastníci se také mohli seznámit s možnostmi automatizace pomocí moderních nástrojů FME nebo o nejnovějším vývoji GIS platformy twiGIS, Vyjadřovacího portálu a zkušenostech z nasazení DTM Konektoru pro napojení na Digitální technickou mapu ČR.

Konference GISfórum 2023

Děkujeme partnerům konference

Obě konference pořádala společnost Arkance Systems s podporou řady partnerů: Autodesk, Dell, Intel, Gefos, Heluz, Karat Software, 3Dconnexion, Akupan, FS TUL Racing, Remspace, Dlubal, CZ BIM, portál Strojirenstvi.cz, IT Systems, CAD.cz, GEOinformace, BIMfo.cz a Safe Software.

Konferencí CADfórum provázel, jako již tradičně, pan Boris Keka.

CADfórum a GISfórum 2023 - partneři konference FS TUL Racing
CADfórum a GISfórum 2023 - partneři konference
CADfórum a GISfórum 2023 - partneři konference - 3Dconnexion
CADfórum a GISfórum 2023 - partneři konference - Karat Software
CADfórum a GISfórum 2023 - partneři konference - Dell a Intel

Gratulace výhercům, vítězům soutěží a pozvánka na další akce

Gratulujeme rovněž výhercům, kteří si z CADfóra odvezli kromě inspirace i některou z hodnotných cen, např. chytré hodinky Garmin (K. Cedivoda) nebo 3D myši a další.

Děkujeme všem přednášejícím i návštěvníkům za jejich aktivní účast na této akci. Všichni registrovaní účastníci obdrželi e-mailem odkaz na přístup k archivu prezentací ke stažení a k rozsáhlé fotogalerii momentek z obou akcí. Vše naleznou na stránkách konference.cadforum.cz a konference.gisforum.cz.

Další novinky můžete sledovat také prostřednictvím sociálních sítí – na kanálech společnosti Arkance Systems na Facebooku, LinkedIn, Twitteru, YouTube a Instagramu. Viz též Inspirační nasávání.

Jsme rádi, že jsme se takto mohli osobně setkat s uživateli z praxe a přispět k lepšímu využívání CAD a BIM technologií v českých a slovenských firmách. Děkujeme za vaši účast a těšíme se na viděnou na dalším, již 21. ročníku konference CADfórum nebo GISfórum, nebo na jiných akcích pořádaných společností Arkance Systems.

CADfórum 2023 - velký sál, zámek Valeč
CADfórum 2023 - Arkance Systems děkuje všem návštěvníkům i přednášejícím

Novinky a zprávy