Nová technologie

Možnost digitálního dvojčete předpověděl David Gelernter v roce 1991 v knize Mirror Worlds. V roce 2002 se začalo poprvé otevřeně mluvit o využití digitálního dvojčete jako koncepčního modelu pro řízení životního cyklu výrobku (PLM). Nápad měl zpočátku různá jména, termín “digital twin” se ale objevil až v roce 2010 ve zprávě NASA.

Technologie digitálního dvojčete se skládá ze 3 částí: fyzický objekt, jeho digitální replika a dynamický, obousměrný přenos dat, který dvojčata neustále propojuje, informuje a aktualizuje.

Digitální dvojče může být obecně jednoduché i velmi složité – záleží na objektu, na charakteristikách, které se replikují, a na požadavcích konkrétního projektu. Také je otázkou, kdy už jde o plně digitální dvojče a kdy jen pouze o digitální model nebo digitální stín objektu či produktu. S masivnějším nasazením této technologie v budoucnu se budou uvedené pojmy zpřesňovat.

Digitální dvojče ve stavebnictví a architektuře

Digitální dvojče ve stavebnictví a architektuře je dynamická, aktuální replika skutečné stavby nebo skupiny staveb (město, most, železnice, budova…). Rodí se již ve fázi návrhu projektu a existuje v průběhu celého životního cyklu stavby.

Nejedná se o pouhý soubor 3D modelů jako u BIM (Informační modelování budov). Digitální dvojčata koncept BIM využívají, posunují jej dál a představují mnohem pokročilejší technologii, která nyní ukazuje budoucnost stavebnictví a architektury i dalších oborů.

Propojují návrh, stavbu a provozní údaje v reálném čase. Díky provozním datům získávají digitální dvojčata další schopnosti potřebné k simulaci, předpovídání dalších rozhodnutí a změn v reálném prostředí.

Digitální dvojče dále využívá senzory, technologie internetu věcí (IoT), umělou inteligenci (AI), virtuální a rozšřířenou realitu.

Z BIM na digitální dvojče – krátké video

Přechod z BIM (Informačního modelování budov) na novou technologii digitálních dvojčat

Produkt Autodesk Tandem

Autodesk Tandem 2023 od Arkance Systems

Technologii digitálních dvojčat přináší nový produkt Autodesk Tandem. Jde o cloudovou platformu, která umožňuje zahájit projekt digitálně, udržovat jej digitálně a kompletně jej celý digitálně předat. Při tomto procesu využívá BIM data ve fázích plánování a návrhu projektu. Dále propojuje provozní systémy a integruje data do BI (Business Intelligence).

Autodesk – Co je to digitální dvojče a jak pomáhá v oboru stavebnictví?
Video Autodesk Tandem – váš začátek práce s digitálním dvojčetem stavby

Další odkazy

Produkty
  Služby

  Implementace BIM

  Nastupte s námi na BIM! Implementace BIM (Informační modelování budov) ve vaší společnosti. Zkušení odborníci z ARKANCE vám...

  Bonus nástroje CS+

  Společnost ARKANCE je jediný platinový partner Autodesku (Autodesk Platinum Partner) s celosvětovou působností. Zároveň jsme i členem sítě...

  BIM Academy

  Vzdělávací program BIM Academy je určen pro BIM manažery v oboru pozemních a inženýrských staveb. Skládá se z...

   Školení

    Zákaznické reference