13.12.2023

Vrací se oblíbená, letos již 20. vánoční nadílka CAD/BIM dárků a dobrot! Blíží se konec roku 2023 s časem Vánoc, a tak opět navazujeme na dlouholetou tradici nadílky vánočních aplikací od firmy ARKANCE.

Tak jako každý rok, nadělujeme všem uživatelům CAD aplikací dárky – několik užitečných pomůcek z vlastního vývoje. Ti si tak mohou rozšířit a obohatit možnosti svých CAD/CAM a BIM nástrojů. Ale nepřehlédněte ani stovky našich dalších CAD aplikací nebo knihoven CAD a BIM bloků nabízených zdarma na stránkách našeho CAD portálu CADforum.cz s více než 1 050 000 registrovanými uživateli z celého světa.

Vanoce_2023

Přehled letošních vánočních dárků od ARKANCE

Není-li uvedeno jinak, je 20. vánoční nadílka aplikací je ke stažení na stránce freeware.

Obecný CAD

 • Geo2GPS – tento užitečný nástroj vypisuje GPS (WGS84) nebo UTM souřadnice libovolného odkliknutého bodu v georeferencovaném DWG výkresu. Kromě toho můžete přímo otevřít mapu zadaného bodu ve web službě Google Maps (vč. Street View) nebo Mapy.cz. Můžete jej použít třeba pro sledování cesty Ježíška… Viz Tip.
 • ModDXF – univerzální editační nástroj pro DWG výkresy AutoCADu nebo AutoCADu LT (od verze 2024). Umožňuje přímo editovat DXF vlastnosti jednotlivých entit v DWG výkresu. Lze tak například hromadně přepočítávat barvy, měnit poloměry oblouků, výšky textů, natočení a měřítka bloků, polohy bodů a mnoho dalšího. Viz tip 13936.
 • SureSave – LISP reaktor pro AutoCAD a AutoCAD LT (nyní jako free aplikace), který automaticky ukládá DWG výkresy po určitém čase, po určitém počtu editačních příkazů, nebo i při omylem zadané odpovědi “Ne” na výzvu k uložené při zavírání okna AutoCADu. Záložní soubory můžete snadno obnovit. Nepřijdete tak již o žádné úpravy. Viz SureSave.
SureSave - LISP reaktor pro Autodesk AutoCAD a AutoCAD LT
 • Color Convertor – online nástroj v sekci Převodníky na CADforum.cz umožňuje vzájemný převod barevných odstínů RGB, CMYK, HSB, AutoCAD ACI, Pantone a dalších. Viz Převodník barev.
Color Convertor - online převodník barev
 • ClosestPt – s utilitou ClosestPt můžete vytvářet spojnice mezi nejbližšími dvěma body ležícími na dvou různých 2D či 3D křivkách (úsečka, polyline, spline, apod.) – tedy nejkratší spojnice. Viz Tip.

Stavebnictví, BIM, GIS

 • T4R Bronze – edici Bronze naší oblíbené nástavbové aplikace pro Revit může používat zdarma bez omezení každý uživatel Revitu, nejenom zákazníci ARKANCE. Tato edice obsahuje 22 vybraných nástrojů z plné verze Holixa T4R. S nástroji můžete například efektivně filtrovat výběr (Rozšířený filtr), kontrolovat čas strávený prací na projektu (Sledování času), používat příkazový řádek, efektivně kótovat pomocí nástrojů Průběžná kóta nebo Kóta zeď, zjistit kdo co upravil, či rychle přečíslovat místnosti. Pro TZB projektanty jsou určeny nástroje jako například Délka trasy pro rychlý výpočet celkové délky zvolené trasy nebo Změna podlaží prvku pro hromadnou změnu asociovaného podlaží prvků. Seznam všech nástrojů edice Holixa T4R Bronze naleznete na produktové stránce aplikace.
Holixa T4R od ARKANCE - ulehčuje práci v Autodesk Revit
 • Class Feeder – náš plugin pro Revit umožňující automaticky klasifikovat vaše BIM projekty podle standardu CCI zvoleného pro blížící se BIM mandát v České republice. Zrychlete si tvorbu BIM projektů. V rámci akce Klasifikuj třídu zdarma je aplikace nyní k dispozici bezplatně, jako dárek. Viz oznámení.
 • Liniové značky dle ČSN 01 3411 – často se zákazníky řešíme stylizační klíč pro jejich hladiny v GIS, nebo i třeba pro jimi zpracovávané výkresy. A hledají značky, které jsou normované a unifikované – přesně tato knihovna je odpovědí – obsahuje ČSN a další značky nejen pro inženýrské sítě, ale i pro polohopis. Autorem je Petr Pátra ze společnosti ČEZ spolu s našimi kolegy. Viz download z knihovny DWG bloků.
 • GeoJSON Viewer – online prohlížeč a konvertor mapových souborů GeoJSON, TopoJSON, KML a Shapefile na portálu CADforum.cz umožňuje interaktivní prohlížení a převody map. Viz GeoJSON.
 • Foto do souřadnic – Dynamo skript pro Civil 3D umožňuje automaticky umístit do projektu fotografie podle polohových EXIM dat uložených v JPG souboru fotografie. Viz blog Úsměv a nemrkat.
 • Arkance Dynamo node library for Civil 3D – rozšířená bezplatná knihovna našich holandských kolegů, package s více než 800 užitečnými uzly pro automatizační nástroj Dynamo v Civilu 3D. Plus příklad Dynamo skriptu CS_2D body do 3D 1.0.0.dyn pro zpracování polohopisných bodů do 3D. Viz oznámení.

Strojírenství, CAM

 • Klávesové zkratky Autodesk Fusion – tento užitečný plakátek (A3) shrnuje všechny hlavní klávesové zkratky v CAD/CAM aplikaci Autodesk Fusion – fungují jak v anglické tak v české verzi této populární aplikace, ve Windows i na Macu. Viz download Klávesové zkratky Fusion (PDF).
Autodesk Fusion od ARKANCE - klávesové zkratky
 • iLogic – parametry v jednotkách dokumentu – jednoduchá konverzní funkce, která hodnotu daného parametru modelu vrátí v jednotkách daného parametru, nebo – ještě praktičtěji – v hodnotách aktuálního dokumentu Inventoru. Viz Tip 13946.
 • iLogic – jednotné prezentační schéma – pokud chcete občas ukládat vaše 3D modely součástí a sestav z Inventoru s náhledy v jednotném prezentačním stylu, popř. i se speciálním firemním pozadím, můžete využít následující iLogic makro, předpis. Pomůže např. při tvorbě jednotné knihovny dílů. Viz Tip 13919.
 • iLogic – tisk více listů najednou – jednoduché iLogic pravidlo, pomocí něhož můžete z výkresu Inventoru tisknout kompletní sadu všech listů, na předvolené tiskárně, stiskem jediného tlačítka. Nezáleží přitom, zda tisknete na fyzickou tiskárnu, plotter nebo do PDF. Viz Tip 13910.
 • Fusion – automatická aktivace časové osy – užitečná pomůcka, doplněk Fusionu, který automaticky zapíná historii návrhu pro importovaná tělesa (.stp, .igs atd). Při prvotním otevření ne-nativního souboru se aktivuje historie návrhu. Pokud u toho souboru jsou CAM data a bude se otevírat v prostředí CAMu, úpravu neprovede. Viz Tip 13958.

20. vánoční nadílka CAD utilit (a spousty dalších) je ke stažení na naší stránce Podpora → Download, nebo na stránkách Helpdesku, nebo – když si pospíšíte – si o další ještě stihnete napsat Ježíškovi nám do ARKANCE.

Připomínáme také, že pro školy a studenty nabízíme EDU licence většiny aplikací Autodesk a ARKANCE, stejně jako elektronickou verzi knihy “Stavařův průvodce Revitem”, zcela ZDARMA – viz EDU.

Přejeme pohodové prožití Vánoc a mnoho osobního štěstí, úspěchů, tvůrčích nápadů a pevného zdraví v roce 2024. Stvořme lepší rok 2024 společně!

Viz Arkance (EN) – PF 2023.

PF 2024 od ARKANCE

Novinky a zprávy