15.12.2022

Přichází oblíbená vánoční CAD/BIM nadílka aplikací a dobrot! Blíží se konec roku 2022 se svátky Vánoc, a tak opět navazujeme na dlouholetou tradici nadílky vánočních aplikací od Arkance Systems – letos již podevatenácté.

Tak jako každý rok, nadělujeme všem uživatelům CAD aplikací dárky – několik užitečných pomůcek z vlastního vývoje. Mohou si tak doplnit a rozšířit možnosti svých CAD/CAM a BIM nástrojů. Nepřehlédněte ale ani stovky našich dalších CAD aplikací nebo knihoven CAD a BIM bloků nabízených zdarma na stránkách našeho portálu CADforum.cz.

19. vánoční nadílka aplikací a dobrot od firmy Arkance Systems

Přehled letošních vánočních aplikací Arkance Systems

Není-li uvedeno jinak, nadílka aplikací je ke stažení na stránce freeware.

Obecný CAD

 • GEarth – propojení georeferencovaného DWG výkresu s interaktivním oknem populární mapové aplikace Google Earth přímo v prostředí AutoCADu, resp. Civilu. Můžete ji použít třeba pro sledování cesty Ježíška… Viz Tip.
 • AutoClass – umožní automaticky klasifikovat vlastnosti výkresových DWG objektů (délky, plochy, průměry, objemy…) do samostatné škály barev nebo hladin. Viz Tip.
 • IncText – přečísluje texty v DWG výkresu zvyšující se řadou čísel. Můžete využít řadu parametrů a nastavení stylů. Pracuje s texty, s atributy bloků i s buňkami tabulek. Viz Tip.
 • NumInText – provádí různé typy aritmetických operací s číselnými texty resp. atributy v DWG výkresu – můžete hromadně přičítat hodnoty, násobit koeficientem, zaokrouhlovat, vyplňovat, formátovat a jinak upravovat celá i desetinná čísla ve vašich výkresech AutoCADu. Viz Tip.
 • LookupXLS – vyhledá a doplní hodnoty DWG textů z číselníků v tabulkách Excelu. Tento “text-feeder” můžete využít pro vyhledání a vyplnění textu/atributu v DWG výkresu z převodní tabulky v Excelu (např. ceníky, číselníky, produktové katalogy, telefonní seznamy, nájemní smlouvy, IP adresy, apod.). Viz Tip.
 • Txt2XLS – přenáší vybrané texty z DWG výkresu do tabulky v Excelu – interaktivně tvoří tabulku textů z výkresu. Viz Tip.
 • Generátor náhodných čísel – flexibilní online generátor náhodných čísel pro uplatnění v CAD aplikacích i jinde. Nastavitelné rozsahy a metody generování, možnost práce se souřadnicemi XY a XYZ. Viz sekce Převodníky na portálu CADforum.cz – náhodná čísla.
 • USD Viewer – univerzální interaktivní online prohlížeč 3D modelů ve formátu USD/USDz můžete využít v sekci Převodníky na portálu CADforum.cz – stačí soubor přetáhnout z vašeho počítače do okna prohlížeče. Viz stránka prohlížeče.

Stavebnictví, BIM

 • Class Feeder – nový plugin pro Revit umožňující automaticky klasifikovat vaše BIM projekty podle standardu CCI zvoleného pro blížící se BIM mandát v České republice. Zrychlete si tvorbu BIM projektů. V rámci akce Klasifikuj třídu zdarma je aplikace nyní k dispozici bezplatně, jako dárek. Viz oznámení.
 • Pomocník pro Subassembly Composer – aktualizovaný pomocník pro modul Subassembly Composer v Civilu 3D, s přehledem funkcí API. Obsahuje i všechny nové funkce SAC. Pomocí SAC je vytvořen i další dárek – podsestava Nezpevněná Krajnice Polní (více na blogu). Viz download SAC API.
 • Arkance Systems Dynamo node library for Civil 3D – bezplatná knihovna našich holandských kolegů, package s více než 800 užitečnými uzly pro automatizační nástroj Dynamo v Civilu 3D. Plus příklad Dynamo skriptu CS_2D body do 3D 1.0.0.dyn pro zpracování polohopisných bodů do 3D. Viz oznámení.

Strojírenství, CAM

 • Exportuj těžiště dílů sestavy – toto iLogic makro (předpis) pro Inventor vyexportuje hmotnosti a souřadnice těžišť všech dílů v aktuální sestavě do tabulky v Excelu (viz též tip 13368). Viz download AssyCOG.
 • Exportuj STL z dílů sestavy – toto iLogic makro (předpis) pro Inventor vyexportuje jednotlivé díly aktuální sestavy do samostatných STL souborů pro 3D tisk. Soubory jsou umístěny v dočasné složce C:\TEMP nebo jiné nastavené složce. Viz download Export STL.
 • Fusion 360 – otevři z mého počítače – užitečná pomůcka, doplněk Fusionu pro rychlejší otevírání nativních .F3D a .F3Z souborů z lokálního disku – popis viz Tip 13575. Viz Open from My Computer.
  MyComputer
 • Fusion 360 – příkazy – úplný přehled příkazů Fusion 360, které můžete vyvolat z příkazového řádku této CAD/CAM aplikace (viz Ctrl+Alt+C). Viz download.
 • Značky oceli – převodní tabulka značek oceli a jejich určení, dle DIN, ČSN, ISO, GOST – nová pomůcka v sekci Převodníky na portálu CADforum.cz. Viz značky oceli.

A vánoční nadílka aplikací tím nekončí. Vedle dárků máme i dvě zvýhodnění –  až do Ježíška platí 40% sleva na produkty AGACAD – a všechny 3leté licence Autodesk lze až do 7. ledna získat s 5% slevou.

Všechny tyto CAD utility (a desítky dalších) najdete ke stažení na naší stránce Podpora → Download, nebo na stránkách Helpdesku, nebo – když si pospíšíte – si o další ještě stihnete napsat Ježíškovi Arkance Systems.

Připomínáme také, že pro školy a studenty nabízíme EDU licence většiny aplikací Autodesk a Arkance Systems, stejně jako elektronickou verzi knihy “Stavařův průvodce Revitem”, zcela ZDARMA – viz EDU.

Přejeme pohodové prožití Vánoc a mnoho osobního štěstí, úspěchů, tvůrčích nápadů a pevného zdraví v roce 2023. Stvořme rok 2023 společně!

Viz Arkance (EN) – PF 2023.

Nadílka aplikací - Arkance Systems přeje veselé Vánoce

Novinky a zprávy