30.09.2021

Po loňské atypické – online podobě se letos konal již standardní 18. ročník tradiční podzimní konference CADfórum 2021. Celkem se letos do Brna sjelo z celého Česka a Slovenska přes 420 zájemců o novinky a zkušenosti z oborů stavební projekce a BIM, strojírenské konstrukce, NC výroby, 3D tisku, VR a správy technických dokumentů.

Tato dvoudenní konference je pořádaná společností Arkance Systems (dříve známé jako CAD Studio) za podpory řady oborových partnerů. Tentokrát byl první den akce zaměřený na obor stavebnictví, architektury a BIM technologií, druhý den pak na oblast strojírenství a výrobní průmysl (CAD/CAM/PDM). Pod hesly “Postavte budoucnost” a “Vyrobte budoucnost” představila tato akce nové návrhové technologie i nové automatizační nástroje a především zacílila na výměnu praktických zkušeností uživatelů aplikací a řešení v těchto oblastech.

V úvodní přednášce stavařské části představil pan Jaroslav Nechyba, ředitel České agentury pro standardizaci (ČAS), aktuální stav a plány uplatňování BIM technologií ve veřejných zakázkách. Pan Roman Voráč z organizace czBIM, českého zástupce mezinárodního sdružení buildingSMART, navázal informacemi z mezinárodní spolupráce na BIM standardech. Ve strojařské části konference se pan Stanislav Martinec, ředitel společnosti Koma Modular, zaměřil na technologické trendy v navrhování a budoucnost oboru.

Další přednášející – uživatelé z profesionální praxe – se podělili o své zkušenosti s nasazením a využíváním návrhových technologií a s propojením CAD, CAM a PDM nástrojů s dalšími firemními procesy ve svých společnostech. V odpoledních workshopech mohli účastníci shlédnout přínosy moderních technologií generativního navrhování, osahat si CAM aplikace PowerMill, NetFabb či český Fusion 360, seznámit se s PLM aplikací Autodesk Fusion Manage, zjistit nové možnosti týmové spolupráce v Autodesk Construction Cloudu, poznat možnosti rozpočtování v Revitu, využití klasifikačního systému CCI, konstrukci dřevostaveb v nástrojích AGACAD, plnění BIM dat do projektů infrastruktury v Civil 3D, nebo získat praktické rady k přípravě 3D prezentací ve VR nebo přípravě modelů pro 3D tisk. Hned tři společnosti ukazovaly rovněž praktické možnosti 3D tisku na doprovodné výstavě. Pod pokličku chystaných novinek umožnili nahlédnout programátoři z děčínské vývojové kanceláře Autodesku. Společnost 3dconnexion představila na CADfóru ve světové premiéře svůj nový produkt – klávesnici pro CAD uživatele.

Reportáž Regionální televize

Odborné diskuse k jednotlivým přednáškám, paralelně probíhající workshopy i populární závěrečný “kulatý stůl” potvrdily trvalý zájem účastníků o výměnu reálných zkušeností i o technologické novinky ze světa CAx a BIM software. Návštěvníci si mohli vyzkoušet nejnovější počítače a pracovní stanice společností DELL, vidět při práci 3D tiskárny TriLab a 3Dwiser, skenování 3D reality do CAD a BIM aplikací, vyzkoušet si 3D myši nebo virtuální realitu CAD a BIM modelů s různými typy 3D brýlí a s VR a AR aplikacemi Lumion. Účastníci ocenili možnost fyzického setkání s řadou neformálních diskusí a výměnou zkušeností a názorů na návrhové technologie i aktuální bolesti ze své stavební a výrobní praxe.

Gratulujeme rovněž vylosovaným výhercům, kteří si z CADfóra odvezli kromě inspirace i některou z hodnotných cen, např. 3D tiskárnu TriLab DeltiQ, dron DJI Mavic Mini, sluchátka Sennheiser nebo 3D myši.

Děkujeme všem partnerům konference a přednášejícím za podporu a především děkujeme všem návštěvníkům za jejich aktivní účast na této akci.

Všichni účastníci konference nyní dostanou přístup na archiv prezentací ke stažení a na rozsáhlou fotogalerii momentek z akce. Obojí naleznou na stránkách konference.cadforum.cz .

Další novinky můžete sledovat také prostřednictvím sociálních sítí – na kanálech CAD Studia/Arkance Systems na Facebooku, LinkedIn, Twitteru, YouTube a Instagramu.

Jsme rádi, že jsme se takto mohli osobně setkat s uživateli z praxe a přispět k lepšímu využívání CAD a BIM technologií v českých a slovenských firmách. Děkujeme za vaši účast a těšíme se na viděnou na dalších ročnících konference CADfórum či jiných akcích společnosti Arkance Systems.

Novinky a zprávy