Pro dlouhodobé i krátkodobé, časově omezené, nebo objemově výjimečné projekty a zakázky, kde může vzniknout potřeba dočasného navýšení počtu nebo struktury licencí CAD software, je nabízen program Autodesk Subscription. Pro snazší a flexibilnější pokrytí těchto potřeb Autodesk nabízí tento moderní způsob licencování – měsíční, kvartální (jen do 3/2018), roční nebo víceleté pronájmy CAD licencí formou tzv. Subscription (rental, dříve “Desktop Subscription”), popř. Flex Tokenů.

Pronájmy licencí

Jen u Arkance Systems: VIP služby a bonus nástroje CS+ i k pronajatým licencím

Pronájmem licencí se také vyhnete prvotní investici do nákupu software. Můžete si tak (jen do 1.8.2016) vybrat mezi standardní trvalou (věčnou, perpetual) licencí a dočasně pronajatou licencí (rental, pay-as-you-go). Viz přechod na jediný model licencování.

V průběhu projektu tak můžete pružně zvyšovat nebo snižovat počet vašich licencí CAD software. V některých případech můžete dokonce přeúčtovat náklady na software vašim zákazníkům. Samotný pronajatý software se funkcemi nijak neliší od klasické verze. Nabídka pronájmů platí pro všechny produkty Autodesk, včetně sad Collection, rodiny LT a cloudových služeb.

Ke všem pronájmům dodává firma Arkance Systems bonus nástroje a služby podpory CS+, tak jako ke standardním trvalým CAD licencím s Maintenance plánem.

Od 7.8.2020 do 7.8.2021 proběhne postupný přechod multi-user licencí a maintenance na licence na jméno

Pronájem zahrnuje vždy aktuální verze daného software (případně až o 3 verze zpět), včetně jeho případných produktových rozšíření. Můžete tak nahradit starší metody upgrade (ukončené k 31.1.2015). Po 31.1.2016 skončil prodej nových trvalých licencí většiny samostatných produktů a je možný jen jejich pronájem. Cena pronájmů (mimo zvýhodněných pronájmů, např. LT) odráží časově rozpočtené náklady na běžnou licenci doplněnou o subscription a support. Ceny začínají na 360€ ročně (za AutoCAD LT). Viz online kalkulačka níže.

Od 7.6.2020 lze Autodesk Subscription zakoupit jako Standardní anebo Prémium plán, s rozšířenou podporou a enterprise loginem (jako Office)

Odlišnosti pronájmů od maintenance - plánů údržby

Některé rozdíly pronájmů oproti trvalým verzím, resp. oproti běžnému maintenance plánu:

 • licence je vždy na konkrétní osobu (účet, Autodesk ID) a lze ji spustit odkudkoliv (i z domova) – vyjímkou je “multi-user subscription”, plovoucí síťové licence
 • licence je platná od data zakoupení po zvolený čas pronájmu – např. od 17.června 2019 do 16.června 2020
 • pronajímaný software musí být schopen se nejméně 1x za 30 dnů připojit k internetu
 • po ukončení licence má uživatel 30 dnů na vykopírování svých dat uložených v cloudu
 • pronajaté licence nelze převádět mezi uživateli ani mezi firmami (je na konkrétní jméno/ID)
 • pronajatá licence zakoupená v ČR a SR má celosvětovou platnost (obráceně to neplatí)
 • před vypršením pronájmu budete automaticky upozorněni na možnost prodloužení

Instalaci pronajatého software si můžete stáhnout přímo z vašeho uživatelského účtu Autodesk ID – viz postup.

Mýtus „trvalé“ licence

Podívejme se, proč je licencování systémem předplatného pro uživatele férovější a narovnává dříve pokřivený vztah uživatele k permanentnímu licencování. Proč mluvíme o neférovosti? Protože permanentní licencování je opravdu permanentní jen teoreticky.

Tzv. “doživotní” licence neznamená “do konce vašeho života”, ale do konce možnosti zůstat kompatibilní, tedy do konce života samotné licence. Obecně slovo “doživotní” je velmi zavádějící. Každý software je přímo závislý na hardware (počítači) a operačním systému. Pokud vypoví službu počítač, dojde k zakoupení nového. Tento nový počítač ale bude kompatibilní jen s novým operačním systémem a ten už nebude kompatibilní se starou verzí permanentní licence, která se tak stává nepoužitelnou. Pro zachování funkčnosti je tak uživatel s permanentní licencí, stejně jako u předplatného, odkázán na hrazení ročních poplatků. Předplatné ale uživatele tak nesvazuje.

Nevýhody předplatného jsou dvě: při neplacení předplatného nefunguje licence (je to jako předplatné do posilovny) a z dlouhodobého hlediska při užívání mnoha let stejné licence bez jakékoliv změny uživatel zaplatí více. To je ale vše a výhody jasně převládají! Předplatné dává více možnosti flexibility a uživatel tak paradoxně ve výsledku může spíše ušetřit. Zde jsou všechny hlavní výhody licencování předplatným (popř. pomocí Flex Tokenů):

 • Lepší správa financí
  Předplatné nabízí jasné náklady každý rok pro přehledné plánování investic a určení nákladů a odstraňuje zatěžující počáteční vysoké investice. Díky tomu lze rychleji rozvíjet vaše podnikání.

  • ODSTRAŇTE VYSOKÉ POČÁTEČNÍ NÁKLADY
  • INVESTICE SE ZMĚNÍ NA PŘÍMÉ NÁKLADY
  • UŠETŘENÉ PENÍZE INVESTUJTE DO DALŠÍCH TECHNOLOGIÍ
 • Flexibilita provozu licencí
  Platíte vždy jen za licence, které potřebujete. Není nutné navazovat předplatné, je možné měnit edice a software. Nejste svázaní velkou investicí za nákup permanentní licence.

  • JEDNODUCHÁ ZMĚNA POČTU LICENCÍ
  • ÚČELOVÉ KRÁTKODOBÉ LICENCE PRO KONKRÉTNÍ PROJEKTY
  • VYBÍREJTE RŮZNÉ EDICE PRO KAŽDÉ OBDOBÍ
 • Snížení rizika chybné investice
  Při pořizování nových softwarů je těžké určit, zda kupujeme opravdu to produktivní řešení a zda naše očekávání budou naplněna. S předplatným se vzhledem k odstranění počátečních nákladů eliminuje ztráta při chybném výběru a je mnohem snazší změnit software. Již žádný shelfware.

  • OSVOBOĎTE SE OD INVESTIČNÍCH KONTRAKTŮ
  • PLAŤTE JEN ZA SOFTWARE, KTERÝ OPRAVDU POTŘEBUJETE
  • KDYŽ JSTE NESPOKOJENÍ, JEDNODUŠE PŘEJDĚTE JINAM
 • Zůstaňte konkurenceschopní
  Předplatné obsahuje vždy všechny nové verze, aktualizace a plnou technickou podporu. Neřešte, zda musíte koupit novou aktualizaci u permanentních zastaralých licencí. Pořizujte předplatné a buďte stále na špici a bez starostí.

  • ODSTRAŇTE NÁHLÉ NÁKLADY NA AKTUALIZACE
  • VYUŽÍVEJTE PODPORU VŽDY, KDYŽ JI POTŘEBUJETE
  • MĚJTE VŽDY PO RUCE NEJNOVĚJŠÍ NÁSTROJE

Trvalou nebo pronajatou licenci? Porovnání nákladů.

Zajímavé ekonomické srovnání poskytuje graf celkových nákladů na vlastnictví trvalé licence s jejím Maintenance plánem vs. nákladů na pronájem téže licence (tedy Desktop Subscription). Tyto náklady se vyrovnávají až cca v 7. roce (u produktů LT ještě později) vlastnictví – vyberte si tedy, co je pro vaši firmu výhodnější:

Náklady vlastnictví (Suite) - klikněte pro větší
Náklady vlastnictví (LT) - klikněte pro větší

Viz podrobnější nákladové porovnání.

Viz též kalkulátor:

Jaké jsou výhody Subscription? Je lepší si CAD software koupit nebo pronajmout? Viz infografika:

Ceny a další informace

Aktuální ceny pronájmů licencí Autodesk produktů – Subscription – najdete v CAD eShopu – KOUPIT nebo kontaktujte Arkance Systems

Objevte školení společnosti Arkance Systems