Technologie Autodesku a otevřený formát DWF a DWFx (Design Web Format™, “DWiF”) optimalizovaný pro oblast CAD (dříve WHIP!) umožňuje rychlé, efektivní a bezpečné elektronické publikování výkresových a návrhových dat v prostředí sítě internet a intranet, s minimálními nároky na objem přenášených dat, resp. kapacitu přenosového pásma. Prezentace CAD či GIS výkresů, map a modelů na intranetu nebo internetu je pomocí DWF technologie velmi rychlá a snadná. Kontaktujte Arkance Systems pro příklady využití pro vaši společnost.

Oproti formátu PDF nabízí DWF v oblasti CAD dat řadu podstatných výhod.

DWF – snadno se publikuje, snadno se prohlíží

DWF je otevřený formát – je publikovaný popis specifikace formátu DWF, je publikovaný zdrojový kód DWF Toolkitu a ukázky kódu, DWF využívá standardy (ZIP/XML/OpenHSF/JPG/PNG/W3D), DWF nabízí bezplatné nástroje pro publikování i prohlížení. Ve spolupráci s Microsoftem Autodesk vyvinul integrovanou technologii DWF a XPS (XML Paper Specification) – výsledné soubory .DWFx pak lze přímo zobrazovat ve Windows Vista, Win7, Win8 a dalších OS s XPS prohlížeči (např. WinXP s MSIE7, Win2000 s .Net Framework 3.x).

Pro prohlížení a sdílení 2D a 3D CAD dat přímo v nativních CAD formátech doporučujeme moderní technologie cloudu Autodesk A360.

Publikování do DWF

Publikování výkresů do formátu DWF a DWFx (2D i 3D) je možné přímo z menu všech produktů firmy Autodesk (AutoCAD již od AutoCADu Rel.13, Inventor [rozšířené možnosti od Inventor 11 DWF Extension, resp. 2008, 2009 a 2010], Revit, Architectural Desktop, Map, MapGuide, VIZ, 3ds max 8, DWG TrueView, …), a dnes už i z většiny non-Autodesk CAD aplikací (MicroStation, SolidWorks, Pro/Engineer, Wildfire, Catia, UGS NX, Solid Edge, atd.), popř. lze konvertovat soubory z formátu HPGL2.

Pro tisk z Windows aplikací do souborů formátu .DWF slouží driver Autodesk DWF Writer (bezplatný systémový ovladač pro Windows) pro 2D a 3D. Od verze DWF Writer 3.1 obsahuje i plug-in moduly pro Office aplikace, Visio, ArcGIS, Solidworks, Catia, Adobe Acrobat a další aplikace. Podpora aplikací je dále rozšířena v nové verzi DWF Writer 2008 a 2009.

Pro CAD aplikace řady 2008 byl uvolněn DWFx driver pro publikování .dwfx souborů (ve verzích 2009, 2010 a vyšších je standardně). Vedle toho je pro vývojáře k dispozici SDK kit “DWF Toolkit” pro generování DWF souborů z vyvíjených aplikací.

Autodesk tak poskytuje kompletní nástroje pro bezplatné vytváření, zobrazování a tisk souborů ve výměnném formátu DWF.

Prohlížení a tisk DWF

Pro prohlížení a tisk těchto dat lze použít bezplatný nástroj Autodesk Design Review, popř. starší, již nepodporované aplikace WHIP viewer (jednoduchý plugin pro internet browsery, jen pro starší formáty DWF), Volo View Express (samostatná aplikace + browser plugin, včetně redline) nebo původně komerční aplikace Volo View nebo Autodesk DWF Viewer (dříve Express Viewer) s podporou formátu DWF6. Design Review a DWF Viewer podporují API a lze tak snadno vytvářet inteligentní klientské aplikace (scriptování, web …).

Autodesk DWF Viewer od verze 5.0 podporuje 2D i 3D data, verze 6.0 navíc atributy bloků, mapové knihy a náhled před tiskem, verze 6.5 navíc kombinované 2D/3D DWF soubory, řezy 3D tělesy, manipulaci se součástmi sestav, přetahování DWF do Office aplikací a posílání e-mailem, verze 7 nabízí rozšířené typy dokumentů (kusovníky, animace sestav, instrukce pro sestavení), snazší manipulaci ve 3D, širší možnosti tisku, 3D modely lze interaktivně dělit řezy, v 3D sestavách lze manipulovat se součástmi, nová verze 2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008 pak mj. podporuje připomínkování 3D DWF souborů a nový formát DWFx. Pomocí efektivního formátu pro publikování CAD dat – DWF – lze tak snadno pracovat i s 3D modely Autodesk Inventoru, ADT či Revitu, včetně informací o stromu sestavy a o fyzických vlastnostech modelu.

DWF verze doplněná o XPS informace (DWFx) je nativně podporovaná ve Windows Vista a Windows 7/8 (a WinXP s MSIE7 a MSIE8), v XPS viewerech a .Net Framework 3 (není tedy potřeba instalovat žádný prohlížeč).

Pro prohlížení 2D a 3D souborů lze též využít web službu Freewheel.autodesk.com, resp. beta freewheel.labs.autodesk.com (Project Freewheel, DWFit), nahrazeny službou Autodesk A360 Drive – Freewheel zobrazuje obsah DWF a DWFx formou rastrového obrázku (tedy na jakémkoliv zařízení na internetu, včetně mobilů/PDA) a nabízí interaktivní Ajax funkce pro zoom, posun a 3D otáčení, nově i pro připomínkování a online spolupráci. Pro automatické publikování a sdílení přímo z prostředí vaší CAD aplikace (AutoCAD, Inventor a Revit) můžete využít funkcí cloudu Autodesk 360 (A360 Drive a A360 Team).

Pro rychlé online prohlížení DWF/DWFx souborů v moderních internetových prohlížečích s podporou HTML5 a WebGL lze využít web-cloud službu Autodesk 360 – viz postup v a vestavěného prohlížeče 2D/3D CAD formátů využívajícího HTML5 – viz postup v Tipu 8851.Můžete tak snadno zpřístunpit vaše DWF (nebo i nativní) CAD soubory (viz příklad a další online 3D ukázky v nativních CAD formátech Catia, Solidworks, STEP, IGES, IPT).

Prohlížení a připomínkování DWF souborů na mobilních zařízeních (telefony, tablety) Apple a Android umožňuje bezplatná aplikace Autodesk Design Review Mobile (i v češtině).

Kompatibilita prohlížečů DWF/DWFx:

Formát data A360 Drive
A360 Mobile
Autodesk
Design
Review
Autodesk
QuickShare
Project
Freewheel
Autodesk
Freewheel
Internet
Explorer
DWF 2D + + + + +
3D + + + + +
DWFx 2D + + + + +
3D + + + +

K dispozici jsou též prohlížeče formátu DWF pro další platformy (PocketPC, Mac OS X, Java… – např. CADviewer, inViso, Brava, Myriad…) a plugin moduly pro MSIE, Firefox, Google Chrome či Safari.

Připomínkování a odměřování DWF

Bezplatný (od 2/2007) nástroj Autodesk Design Review (dříve “Autodesk DWF Composer”) umožňuje i snadné elektronické připomínkování (redline, komentování, revize) a skládání DWF/DWFx souborů a dalších dokumentů a obrázků do projektových knih. Design Review je aplikace usnadňující týmovou spolupráci během procesů projektování a konstruování. Autodesk Design Review umožňuje efektivní elektronickou výměnu CAD dat, jejich prohlížení, revize, tisk, odměřování (2D/3D), připomínkování a poznámkování – vše s využitím úsporného publikačního formátu DWF.

Připomínky členů týmu lze přímo načíst do CAD aplikací rodiny AutoCAD 2005/2006, 2007/2008/2009, 2010/2011/2012 (a Revitu 8/9/2008-2012 nebo Inventoru 11/2008-2012), kde lze spravovat sady připomínek, jejich stav a historii. Součástí Design Review (aktuální verze 2012) je i Autodesk DWG Viewer pro prohlížení DWG a DXF výkresů (až do verze 2009) a jejich snadné publikování do DWF (Design Review obsahuje i nástroj Inventor View 11).

Pomocí plugin modulů jsou podporovány i formáty DGN a JT. Lze využít dávkový tisk. Lze zobrazovat i rastrové soubory včetně vícelistových TIFF, CALS a JPG. Je podporováno propojení DWF map s GPS.

Viz online ukázka Design Review (anglicky)

Další informace o DWF

Aktuální verzí formátu .DWF je DWF6 (popř. DWFx), který podporuje vícelistové soubory, správu hladin a pohledů, ochranu dat heslem. DWF může obsahovat informace o hladinách, pohledech, hyperodkazech a měřítku z originálního DWG výkresu. Lze rovněž publikovat informace připojené (jako vlastnosti či objektová data) k jednotlivým entitám (např. výrobce či požární odolnost dveří z ADT, parcelní, databázové a klasifikační informace z Mapu, apod.) DVF

Zajímavou alternativou je rovněž publikování DWF souboru na web server služby iPROJECTwww.iproject.cz, kde si jej může váš partner prohlédnout, graficky okomentovat nebo nad ním diskutovat. Stejně lze pracovat i přímo s DWG soubory.

Další možností pro publikování výkresových dat (propojených na databáze) na internetu či na mobilních zařízeních je technologie Autodesk MapGuide.

Technologie “HP Instant Printing” umožňuje přímý tisk formátu DWF na velkoformátové tiskárny (plotry) HP DesignJet.

Kontaktujte Arkance Systems pro další informace.

Online ukázky DWF na webu

Ukázka použití DWF na webu

příklad web stránky s automatickou instalací DWF prohlížeče a zobrazením DWF dat

Ukázka využití web služby Freewheel/DWFit (+ pro Firefox/Chrome )

příklad web stránky s využívající zobrazení DWF bez instalace prohlížeče

Další informace

Stáhnout náš “minimální instalační balíček” prohlížeče WHIP! pro starší formát DWF (ZIP, 1.6MB)
rozbalte 3 soubory ze ZIP archivu do prázdného adresáře a otevřete WHIP.HTM v Internet Exploreru

Ukázky DWF souborů

DWF ukázka kompl.projektu publikovaného z Architectural Desktopu 2005 (C.Yanchar, 3MB) – viz též Tip 3650
DWF ukázka kompletního projektu publikovaného z Revitu 6 (Arkance Systems, 984kB) – viz též Rychlé a efektivní projektování
Arkance Systems test DWF (17kB) – DWF soubor s připomínkami z DWF Composeru (lze načíst do AutoCADu a Revitu)
Weld.DWF (20kB) – 3D DWF ukázka menší součásti z Inventoru 9
Composite_Model.DWF (561kB) – 3D DWF ukázka budovy z Architectural Desktopu 2005
Le_triangle_impossible DWF (P.Emin, 26kB) – 3D DWF ukázka “nereálného” trojúhelníka
3D Nozzle (M.Geyer, 468kB) – 3D DWF ukázka známého výkresu Nozzle (2D verze DWF a animovaný GIF s ukázkou)
Xanadu-test.DWF (17kB) – ukázka připomínkovaného DWF z DWF Composeru
Budweiser.DWF (89kB) – DWF ukázka testovacího výkresu firmy Arkance Systems BUDWEISER.DWG


Autodesk DWF Viewer
(již >18 milionů stažení)

Produkty

Civil Tools

Aplikace rozšiřuje Autodesk Civil 3D o funkce pro efektivnější tvorbu a editaci BIM projektů inženýrských a dopravních staveb.

Dopravní značení

Kolekce dynamických bloků dopravního značení pro AutoCAD a AutoCAD LT, která je určena primárně pro projektanty dopravních staveb.

  Školení
   Řešení

   CAD služby

   CAD služby nabízené firmou Arkance Systems můžeme rozdělit do několika kategorií: Základní CAD služby (instalace, konzultace, podpora, web)...

   Implementace BIM

   Nastupte s námi na BIM! Implementace BIM (Informační modelování budov) ve vaší společnosti. Zkušení odborníci z ARKANCE vám...

   CAD Support Pack

   Standardní technická podpora je k dodaným CAD aplikacím poskytována zdarma. Rozsah technické podpory se odlišuje podle toho, zda...

   Bonus nástroje CS+

   Společnost ARKANCE je jediný platinový partner Autodesku (Autodesk Platinum Partner) s celosvětovou působností. Zároveň jsme i členem sítě...

    Zákaznické reference

    Mont – Tech

    Řešení od ARKANCE: CAD/PDM software Autodesku a doplňky z vlastního vývoje pro konkurenceschopnost na evropském trhu

    HENNLICH

    Tisk domů na obří 3D tiskárně s využitím Autodesk Fusion 360 s postprocesorem na míru od Arkance Systems

    SATRA

    Vzdělávací program Arkance Systems CZ pomáhá odborníkům ve společnosti SATRA k vyšší efektivitě v projekčních procesech BIM

    PB Project

    Architektonická kancelária využíva Autodesk Revit s podporou Arkance Systems pri viacerých projektoch

    HB Reavis

    Doplnok pre Autodesk Revit, ktorý automaticky vypočíta plochu debnenia v informačnom modeli budovy.

    NEVIANO GROUP

    Autodesk Civil 3D a doplnkové aplikácie z vlastného vývoja spoločnosti Arkance Systems šetria čas pri projektovaní líniových stavieb.

    GLP

    Přední investor a developer logistické a průmyslové výstavby využívá BIM a CAFM řešení od Autodesku a Arkance Systems

    CNC Tvar

    Česká společnost je jedním z nejvýznamnějších světových producentů turbín do hydroelektráren, využívá software Autodesk PowerMill

    MASAM

    CAM řešení od Arkance Systems – programy, postprocesory a implementace – umožňuje precizní obrábění s vysokou přesností

    .team ABJ

    Slovenská firma s 3 oceněními Stavba roku využívá BIM nástroje Autodesk, Arkance Systems a Enscape

    NWT a.s.

    Projekce pasivních domů ALPH v Autodesk Revitu. 3D modely ve virtuální realitě, které zákazníci prochází a mohou ovětřit...

    VF Nuclear, a.s.

    Výrobce zařízení a systémů pro radiační ochranu a kontrolu využívá CAD a PDM řešení Autodesk s podporou Arkance...

    ZVVZ, a.s.

    Správa dokumentů pro ZVVZ – sdílení dat, práce s archivy, nabídkami a projekty, spolupráce a centralizovaná správa