14.02.2022

Autodesk uvádí novou možnost flexibilního licencování pro většinu svých softwarových produktů. Vedle klasického předplatného (subscription) pro pevné časové období a pro konkrétní produkt lze nyní přístup ke komerčním licencím zajistit i formou tzv. “Flex Tokenů” – předplacených kreditů účtovaných jen za skutečné denní využití produktů (tedy tzv. model „pay-per-use“, PPU).

Cena licence hrazené pomocí Autodesk Flex Token je sice o cca 20 % vyšší než u Subscription, ale nabízí časovou flexibilitu a především produktovou flexibilitu – lze využívat jakýkoliv z produktů Autodesku podporovaný tímto typem licencování, což je většina produktů, s výjimkou např. rodiny LT a cloudových BIM služeb.

Flex licencování je výhodné pro příležitostné uživatele nebo příležitostné využití některého speciálního produktu (vizualizace, simulace, Inventor pro stavaře, InfraWorks, ReCap, apod.). Nemusíte tak utrácet za předplatné pro uživatele, kteří potřebují nějakou aplikaci jen na 1 nebo 2 dny v týdnu. Máte také snadný a okamžitý přístup ke specializovaným nástrojům pro konkrétní fázi procesu návrhu.

Čistě cenově se Tokeny vyplatí do limitu cca 9 dnů použití/měsíc, při častějším využití už je levnější Subscription.

Libovolný produkt, pro libovolného zaměstnance, v libovolném okamžiku.

Jeden token stojí cca 67 Kč (bez DPH) a jednotlivé produkty Autodesku mají různou spotřebu tokenů za den (např. AutoCAD = 7 tokenů/den, 3ds Max = 6 tokenů/den, Fusion 360 = 2 tokeny/den – podrobněji viz přehled sazeb). Minimální nakupovaný objem je 500 tokenů a tokeny platí vždy jen 1 rok. Spotřeba se počítá vždy za celý načatý den, resp. 24 hodin (krátká spuštění se nepočítají). Licence se počítá vždy “na produkt” (ne např. Collection, AutoCAD a Mechanical jsou dva různé produkty). Naopak vlastník tokenů může některé softwarové produkty používat zcela zdarma (Factory Design, Insight, Nesting…).

Součástí nákupu tokenů je i možnost volby bonus nadstavby Arkance Systems. Tokeny zakoupené na firmu může využít kdokoliv z přiřazených uživatelů ve firmě. Lze kombinovat tokeny a subscription. Případné přiřazené subscription má přednost před čerpáním tokenů. Následné používání CAD aplikací ze strany uživatele je standardní, normální login na Autodesk ID.

Kalkulačka tokenů

Za 1000 tokenů mohu provozovat produkt:

??

Flex Tokeny přidávají další vrstvu flexibility do obchodního modelu a do jednotlivých možností flexibilního licencování Autodesku:

Máte otázku k novým možnostem licencování Flex Token? Kontaktujte Arkance Systems, Platinum Partnera Autodesku.

Bližší informace najdete na stránce Autodesk Flex tokeny, kde jsou dále uvedeny ceny za služby, ceny za denní použití a některé často kladené dotazy. Je zde i formulář Mám zájem o Flex tokeny, který můžete vyplnit jako nezávaznou poptávku:

Přehled Flex Token sazeb za jednotlivé produkty Autodesku najdete také v PDF přehledu, který si můžete stáhnout.

Flex Tokeny postupně nahradí původní Cloud Credity – od 22.3. 2022 půjde použít Tokeny pro úhradu “Credit” služeb a k 29.3. 2023 pak staré kredity kompletně expirují.

Podívejte se na video o Flex tokenech s CZ titulky:

Novinky a zprávy