15.09.2022

Jak se mění obor Media & Entertainment

Obor Media & Entertainment tradičně volá po větší flexibilitě a cenové dostupnosti nástrojů pro tvorbu zábavního obsahu. Vizuální efekty (VFX) a animace využívá dnes již prakticky veškerý vytvářený obsah, ať už jde o filmy, hry nebo reklamy.

Na tvůrce videoobsahu je v současnosti vyvíjen tlak, aby rychle vytvářeli vysoce kvalitní obsah pro streamovací služby, které se snaží udržet a rozšířit své předplatitele. Podle nedávného průzkumu společnosti Statista využilo v posledních dvou letech služby videa na vyžádání osm z deseti lidí.

Ačkoli se produkční rozpočty zvyšují, nestačí obor Media & Entertainment zároveň držet krok s rostoucí poptávkou spotřebitelů. To vytváří další tlak na společnosti, aby produkovaly více, za méně peněz. Větší studia si často najímají nezávislé umělce a “obývákové” firmy, aby zvýšily produkční kapacitu. Poptávka po cenově dostupných nástrojích odpovídajících oborovým standardům roste. Aby mohla studia konkurovat, je nejdůležitější kreativita a efektivita.

Autodesk Maya Creative - obor Media & Entertainment se mění

Náhled videa – mládě draka vytvořené v programu Maya výtvarníkem Gabrielem Richaudem

Maya Creative - dostupnější a flexibilnější

Autodesk Maya Creative - ikona a název produktu
Maya Creative - dostupnější a flexibilnější

Na trh nyní přichází aplikace Maya Creative, která zpřístupňuje tvorbu obsahu snížením cenové vstupní bariéry. Nabídka je tedy cílená na samostatné tvůrce a umělce a na menší organizace. Tato cenově dostupnější a flexibilnější verze programu Maya je skvělou volbou pro každého, kdo chce rozšířit své kapacity, nebo snáze získat přístup k profesionálním 3D nástrojům.

Maya Creative nabízí výkonné nástroje pro modelování, animaci, rigging a renderování pro film, televizi a vývoj her. Zahrnuje kompletní sadu kreativních nástrojů Maya odpovídající průmyslovým standardům:

 • špičkové 3D modelování,
 • mapování UV, lookdev a texturování,
 • pohybovou grafiku,
 • animaci deformací,
 • sekvencování kamery,
 • renderování a zobrazování,
 • sestavování dat a scén.

Maya Creative nabízí také renderer Arnold, který splňuje požadavky pracovních postupů komplexních a fotorealistických VFX a animací.

Platíte jen za skutečné používání aplikace

Aplikace Maya Creative je k dispozici ve verzi pro Windows i Mac. Umělci ji mohou používat podle toho, jak to nejlépe vyhovuje jejich práci, a to prostřednictvím Flex tokenů, licence placené podle skutečného využívání produktu v jednotlivých dnech. Cílem bylo představit cenově výhodnou možnost pro freelancery, butikové společnosti nebo malé firemní tvůrčí týmy, které nepotřebují stejný přístup k API nebo rozšiřitelnosti vyžadované pro větší produkční pracovní postupy.

Jeden z nezávislých tvůrců, Clifford Paul, uvedl, že nejlepší na aplikaci Maya Creative je flexibilita, kterou mu poskytuje jako freelancerovi pracujícímu na různých projektech. Při práci pro klienty musí používat různé programy a k Maye má přístup a může si ji zaplatit, kdykoli ji potřebuje.

Jsme rádi, že Maya Creative usnadní menším týmům a individuálním tvůrcům, jako je Clifford, konkurovat a vytvářet obsah vedle větších společností.

Porovnání Autodesk Maya a Maya Creative

Autodesk Maya

Přehled hlavních omezení verze Maya Creative oproti plné verzi Maya:

 • Paint Effects
 • Integrace Adobe Substance
 • Procedurální efekty Bifrost
 • Maya Toon Shader
 • XGen
 • Maya Fluid, Fur, nHair, nParticles, nCloth
 • API, pluginy, PyMel
 • Unreal Live Link

Podrobné porovnání v angličtině na stránkách Autodesku.

Maya Creative tak slouží také jako náhrada starší varianty Maya LT (a umí pracovat i s jejími soubory .mlt).

Další informace o aplikaci Maya Creative, o přístupu k produktu pomocí licence Flex Token nebo stažení bezplatné zkušební verze naleznete zde:

Autodesk Maya Creative v angličtině

Více o službě Autodesk Flex – ušetřete a plaťte pouze za skutečné denní používání

Trial verze

Potřebné Flex tokeny zakoupíte na našem CAD eShopu:

Služba Autodesk Flex

Novinky a zprávy